Szafki szkolne

Co zrobić by w szkole dzieci nie musiały stać w kolejkach do szatni lub by nie musiały nosić tak dużej ilości książek ze sobą do szkoły? Odpowiedź na obydwa te pytania jest bardzo prosta.  Wystarczy skorzystać z bardzo komfortowego dla uczniów rozwiązania jakimi są szafki szkolne. Wiele szkół w Anglii oraz w Ameryce od dawna wyposażone jest w szafki szkolne. Uczniowie nie tylko zostawiają tam wszystkie podręczniki szkolne lecz również kurtki, buty zamienne czy inne elementy garderoby. Tym samym zabierają one ze sobą do domu jedynie potrzebne im podręczniki do nauki i odrobienia pracy domowej. Jakie plusy oraz minusy ma zatem to rozwiązanie? Przekonajmy się.

topmap_03

Na początku należy zwrócić uwagę na wielkość szafek szkolnych. Dyrekcja szkoły decydując się na zakup szkolnych szafek powinna zwrócić uwagę na ich rozmiar. W tym kierunku trzeba przygotować miejsce, w którym będą ustawione szafki. Jeżeli nasza szkoła liczy kilkaset uczniów , a budynek w którym się mieści jest kilku piętrowy, to wówczas idealnym rozwiązaniem jest utworzenie kilku miejsc na szafki na różnych poziomach szkoły. Szafki szkolne nie powinny być za duże, gdyż nie chcemy zajmować niepotrzebnie wolnego miejsca, które możemy wykorzystać w inny sposób oraz nie za małe, by uczniowie mogli spokojnie w nich pomieścić wszystkie zbędne rzeczy.  Ważny jest również rodzaj oraz materiał z jakich wykonane są szafki ale o tym powiemy więcej przy zaletach i wadach.

Pierwszą zaletą szafek szkolnych jest działanie na korzyść ucznia oraz szkoły. W jaki sposób? Uczeń zazwyczaj musi dźwigać do szkoły plecak ważący nawet 20-30 kg! Przy takim ciężarze, po 9 latach edukacji u uczniów wykrywane są bardzo poważne schorzenia kręgosłupa. Dzięki szafkom szkolnym uczniowie nie muszą nosić wszystkich książek. Wystarczy, że będą do domu zabierały jedynie książki, które są im potrzebne do nauki lub odrobienia zadań domowych. Szafki szkolne mogą również służyć do przechowywania odzieży wierzchniej. Jest to kolejny plus wykorzystania tych elementów  w budynku szkolnym. Wiele szkól korzysta z szatni, gdzie niekiedy bywa dość tłoczno. Zdarza się, że uczniowie muszą stać w kolejce dobrą godzinę zanim otrzymają kurtkę. Szafki szkolne mogą zlikwidować długie kolejki do szatni oraz ograniczyć koszty zatrudnienia dodatkowych pracowników (szatniarek). Kolejną zaletą, choć nie do końca jest to zaleta, jest bezpieczeństwo naszych rzeczy.  Szafki szkolne są przeważnie wykonane z metalu, który ciężko jest zniszczyć, aczkolwiek znając realia, dla niektórych uczniów może być to kolejny przedmiot wandalizmu o czym wspomnimy przy wadach.

Wad nie ma aż tyle co zalet jednakże jakieś tam są i należy o nich jasno powiedzieć. Pierwszą wadą jest zajmowanie dużej powierzchni użytkowej. Niestety jest to nieuniknione. Jak to się mówi: coś kosztem czegoś. Chcąc ułatwić uczniom pracę oraz podnieść standardy naszej szkoły musimy coś poświęcić. Nie zawsze istnieje możliwość przeznaczenia na ten cel odpowiedniej ilości miejsca, jednakże to nie dlatego szkoły rezygnują z tego pomysłu. Większym problemem okazuje się wandalizm z jakim spotykają się szafki szkolne. W wielu szkołach widzimy efekty wandalizmu, którymi mogą być zniszczone ubikacje, ściany budynku czy też śmietniki. Dyrekcja szkoły walczy z wandalizmem w swoich szkołach, jednakże nie da się tego opanować do końca. Inwestycja w szafki szkolne wówczas może okazać się nietrafionym strzałem w dziesiątkę. Spotyka się szkoły, w których szafki są poniszczone, drzwiczki powyłamywane oraz podziurawione czy popisane wulgaryzmami. Niektórzy uczniowie nie umieją docenić tego co dla nich się robi, bo przecież dyrekcja nie robi tego dla siebie.  Jednak procent takich szkół jest niewielki.

Jak widzimy pozytywnych stron wykorzystania szafek szkolnych jest więcej niż negatywnych, aczkolwiek, z tego pomysłu bardzo rzadko korzysta się w polskich szkołach. Stąd też nasz apel do rodziców, którzy mają ogromny wpływ na szkoły, w których uczą się ich dzieci, aby zabiegali o rozwiązania, które wpłyną na zdrowy rozwój naszego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>